Saturday, April 28, 2012

ZX Spectrum oli masside arvuti

Kommentaar Delfi Forte artiklile
"Koduarvutite tootjad pole suutnud ZX Spectrumi soodsat hinda juba 30 aastat üle trumbata"


Tuleb lisada, et Suurbritannias oli keskmine kuupalk 1982. aastal £780,79, nii et kui arvestada maksud ka maha, siis näiteks £600 maksnud Commodore 64 hinnaks oli sisuliselt üks [keskmine] kuupalk; tol ajal Inglismaal vägagi populaarne BBC Micro umbes kolmandik sellest kuupalgast ja ZX Spectrum maksis vaid £125.

(Samal ajal valitses Inglismaal mitte just väike majanduslangus.)

ZX Spectrumi kõige odavama variandi selline hind tähendas seda, et selle võis suurema vaevata ära osta ja paljudes kodudes oli see ka esimene arvuti. Nii et Inglismaal tõeline masside arvuti, umbes nagu USA-s Commodore C64.

BBC Micro eeliseks oli selle arvestatav laiendatavus ja vastupidavus ning see läks paljudes koolides esimeseks kooliarvutiks ja seda ei peljatud ka kodudes ära.

Kaks aastat hiljem, 1984.a., lasti välja Amstrad CPC464 koos rohelise monokroommonitoriga, mis maksis £249. (Amstrad arvuteid müüdi vaid ekraaniga samal ajal, kui teised tulid "rasedate kalkulaatoritena", mida sai ühendada teleriga). Erinevalt teistest toetas Amstrad C/PM opsüsteemi, millele oli juba arvestatav tarkvarakataloog juba olemas. Seega Amstradi diil oli nii hea, et Lääne-Euroopas kasutati seda edukalt ka ärides.

Aja jooksul alandati paljude nende masinate hindu, nii et nende kättesaadavus isegi suurenes.

Hiljem turg küllastus, peale tulid juba IBM PC-ühilduvad masinad ja 8-bitised arvutid olid põhimõtteliselt oma aja ära elanud. ZX Spectrumi teeb huvitavaks muidugi see, et sellele arvutile tehakse siiamaani tarkvara; veel 2010. aastal tuli välja umbes 90 tiitlit.

Tänapäevastest uutest tehnikavidinatest võib tõmmata paralleele näiteks Android nutitelefonidega; odavaimad sellised maksavad (uuelt) umbes kuuendiku–kaheksandiku Eesti keskmisest palgast (kui see on 900€ bruto).

No comments: