Thursday, September 17, 2015

Nutitelefoni valimine (09.2015)

Ehk peamised kriteeriumid mobiiltelefoni mitte-telefoni funktsioonidele.

Kombineerida saab olemasoleva eelarve piires; heast poest on võimalik osta ka kasutatult, aga uurimistööd tuleb teha rohkem.

Omadused on toodud enam-vähem tähtsuse järjekorras.

Kes on tootja. Tuumarelvi omavate riikide kaubamärke ma ei eelista ega soovita. Selliste riikide hulka kuuluvad näiteks USA, Hiina, India, Prantsusmaa, Venemaa. Ainsaks erandiks oleks Lenovo. kuid valik on mobiili-turul piisavalt kirev. Tuleb siiski tõdeda, et lõviosa tarbe-elektroonikast toodetakse Hiinas.

• Kui kaua kestab aku.

• Kas telefonil on FM-raadio. See on tähtis.

Mälukaardi tugi. Juhuks kui telefoni sisemine mälu täis saab, sest on palju fotosid ja videosid; samuti kaardirakenduste andmed.

Füüsilised omadused


Mõõdud

 • Kompaktsus — et kas telefon mahub püksitaskusse. Väiksemad seadmed mängivad siin rolli. Sest kui telefon ei ole vee- ja tolmukindel, peab ta halva ilmaga olema kuskil taskus, ning kasutada saaks kõnekomplekti.
 • Ekraan. Diagonaali kui mõõteväärtust ma niiväga määravaks ei pea; vt. ülemine punkt. Küll võib tooni anda ekraani resolutsioon, kus suurem resolutsioon (pikselite arv) on teatud veebilehtede kuvamisel määrav siis, kui neid pole mobiiliekraanide jaoks sobivaks küljendatud.

Vastupidavus.

 • Tugevdatud ekraaniklaas. Peaks olema vähemalt Gorilla Glass. Et kui seade kukub, jääks ekraan terveks. Mida suurem Gorilla Glass number, seda parem.
 • Veekindlus on sobiv Põhja-Euroopa kliimas, sest siis saab telefoni kasutada vihmas või udus; näiteks fotode tegemiseks. Väiksem võimalus rikkiminekuks niiskuskahjustuse tagajärjel.
 • Tolmukindlus loeb siis, kui tegutsetakse väga tolmustes oludes või minnakse puhkama lõunamaadesse, kus juhtub olema liivatorme. Arvestada tuleb selliste märksõnadega nagu ehitus, remont, puidutööstus (saepuru), liiv jmt.

Kaamera

  Peavad olema:
 • Autofookus — selleks, et pilt oleks selge. Isegi kui megapikseleid pole palju, on autofookus sama tähtis kui võimendi muusikariistale.
 • Välk. Pimedas pildistamiseks ja ka sellisteks juhtudeks nagu Laulupidu või teised suured kontserdid.
  Parematel ja kallimatel aparaatidel:
 • Pildistabilisaator ehk OIS (i.k. Optical Image Stabilisation) — samuti selleks, et pilt ei tuleks foto tegemisel ise liikudes või telefoni liigutades udune/virvendav. Seadmetel, kus pildistabilisaatorit pole, aga on vaja suhteliselt selgemat pilti kui ise vajutades, saab kasutada kaamera viitsütikut.
 • Tehnoloogiad pimedas või hämaras pildistamiseks. Võrdeline ka toas pildistamisega, kus nähtavast valgustusest tihtipeale ei piisa. Nokia Lumia 920, 925 ja paremad sobivad siia hästi.
  Esikaamera
 • Selfie-de tegemiseks. Isegi kui selfie-sid ei tehta, siis järgmine huvitav punkt oleks
 • Videokõned. Skype vms suhtlusäpis.

  Siin jätaks ma valiku on vabaks, vastavalt eelistustele ja maitsele + järgmine punkt. —
Kaamera megapikselid
Nii põhi- kui esikaamera puhul sõltub megapikselite arv eelarvest.

Kui pildi detailsus pole väga tähtis, siis megapikselite arv ei oma samuti suurt tähtsust.

Eesti mobiili-operaatorite pakutavate odavamate nutitelefonide kaamerad on praegugi peamiselt 5-megapikselised, mis tähendab seda, et suurel osal seadmetest on autofookus juba vaikimisi olemas, ning paljud (aga mitte kõik) on ka välklambiga varustatud. Seega piltide kvaliteedi ja detailsuse alampiir on juba aastal 2015 piisavalt hea.

Määravaks muutub megapikselite arv siis, kui pildistada saab ainult kaugelt, aga tarvis on saada võimalikult detailseid kujutisi, näiteks spordisündmustel. Siin sobiks kindlasti 8-megapikseline või suurem kaamerasensor.

Selliste telefonide hinnad on viimasel ajal alanenud, ning odavama otsa brändide valikus on juba uusi 8-megapikselisi telefone, mille hind jääb alla 100€. Heades poodides on tuntud tootjate 8-megapikselise kaameraga kasutatud telefonid ka umbes 100€ või õige pisut vähema ringis.
Opsüsteemi valik ei ole vähemtähtis: huvitavamate äppide jaoks on parem Android või Sailfish (toetab Androidi äppe), ning nendel saab käitada äppe, mis toetavad kasutaja privaatsust ja turvalisust.

Näiteks konkreetselt Gecko-põhise mootoriga Firefox töötab ainult Androidil (ja Sailfishil). Lisaks on Firefoxile saadaval NoScript, Adblock Plus ja palju muid turvalisust ja privaatsust parandavaid laiendusi.

Kui oma Android pole enam uuendatav ning hiljem ka sellel käiv Chrome lehitseja, siis eraldiseisvat Firefoxi saab pikka aega veel edasi uuendada. Firefox töötab siiani ka Android 2.3 peal. Selle Androidi versiooniga telefonid on tänapäevaga võrreldes suhteliselt nõrgad, kuid näiteks "Postimehe" kodulehe kuvamiseks vaikimisi Android 2.3 lehitseja ei kõlba enam ammu.

Teiste opsüsteemide puhul niisuguseid asju lihtsalt ei ole. Kui tavakasutajale privaatsus väga suureks mureks pole, siis sobib Nokia Lumia ilusti, sest Nokiate Carl Zeiss-i optikaga kaamerad on üle prahi.

No comments: