Saturday, October 15, 2011

Vanemad Skype versioonid

Üldiselt on nii, et Skype puhul tuleks pigem kasutada kõige uuemat versiooni ning ka suhteliselt head riistvara, sest Skype'i kõige uuema versiooni puhul on parandatud ka kõik turvavead.

Vanemate Skype (ja teiste tarkvara-) versioonide kasutamise põhiargument on näiteks see, kui arvuti ei ole piisavalt võimas ning selle näitajad jäävad alla Skype'i kõige uuema ja/või põhiversiooni (X.x) miinimumnõuetele.

Siin on inglise keeles täiendavalt kirjas, et mis põhjustel ja tingimustel oleks vanema Skype versiooni kasutamine põhjendatud. Samuti on kirjas ka, kuidas see vanem versioon endale peale tirida.

Muidu on nii, et Skype enda saidi kaudu vanemaid suurversioone kui 4 enam kätte ei saa (veebilehekülgede kaudu vist enam mõnda aega juba).

Väga tähtis: Uutelt Skype versioonidelt üleminek vanadele võib väga tõenäoliselt põhjustada kontaktide kadumise, mistõttu on kõik selline tegevus ainult oma riisikol. Kontaktide kadumine toimub näiteks järgmistes stsenaariumites:
• Kui arvutis on olnud näiteks mistahes modernne Skype versioon (5.x), kasutaja võtab selle maha ja paneb asemele väga vana Skype'i suurversiooni (2.5.0.154).
• Tagasiminek Skype 3.0 peale versioonilt 4.1. Arendajad teatavad, et tagasiminek uusimatelt versioonidelt 3.0 peale ei ole toetatud.
• Tagasiminek Skype 3.8 peale uuemalt Skype versioonilt kui 4.x (see on siis 5.x) kustutab reeglina kontaktinimistu ära...

Alati enne tagasiminekut tuleb teha kõikidest oma kontaktidest varukoopia: programmimenüü
Kontaktid > Veel > Salvesta kontaktid faili...
Samast alammenüüst saab kontakti failist ka taastada.

Ja üldse, kui on vaja kasutada vähem ressursinõudlikut otsesuhtlusprogrammi, siis on olemas Pidgin IM ja Miranda IM (viimane mõeldud eriti vanadele arvutitele :).

Skype 2.5.0.154
Üks sisselogimiskogemus näitas, et 2.5.0.154 versiooniga enam sisse logida ei saa, teine kogemus (vt. allpool) näitas, et saab. Seega mis täpselt selle Skype versiooniga serverite poolt enam toetatud pole, ei ole selge.
T., 24.02.2012.
Selleks päevaks selgus, et antud versiooniga on siiski võimalik sisse logida. Operatsioonisüsteemiks oli siis sel korral Windows XP, nii et selline kombinatsioon töötab. Küll ei ole teada, kas antud Skype'i versiooniga on näiteks vanemas opsüsteemis (eriti just Windows 9x/Me) võimalik sisse logida või mitte.

Tähtis hoiatus: Kui arvutis on olnud juba uuem Skype'i versioon, siis sellelt antud arvutis vanemale versioonile (ntx. 2.5.0.154) üleminek võib kontaktide nimekirja ära kustutada, seega sellist käiku ei soovita üldse. Kui installida vanem Skype'i versioon, võib nii juhtuda küll.

Kui arvutis/opsüsteemis varem Skype'i ei ole olnud, siis on vist ehk teine asi. Mingeid garantiisid ma muidugi ei anna.


Seesinases on esile toodud mõnede suurversioonide vaid kõige uuemad variandid. Igasuguse vana tarkvaraga tuleb arvestada, et seda edasi rohkem ei arendata ning see tähendab, et sellel võivad olla lappimata turvavead.

Windows 98/Me jaoks on järgmine variant Skype 3.8.0.188, mille saab oldversion.com saidilt (versioonide nimekiri on pikk, seega tuleb õige versiooni valikul olla tähelepanelik). Nagu ikka, kehtib hoiatus, et alla võib tirida omal riisikol, kuigi oldversion.com paistab ise suhteliselt usaldusväärne. Kas selle versiooniga on veel võimalik sisse logida, ei ole teada.

Windows 98/Me pole Skype 3.x versioonide puhul ametlikult toetatud, kuigi need versioonid nende opsüsteemide peal on veel käitatavad.

Minimaalsed süsteeminõuded (vähemalt kõike järgmist):
  • 800 MHz keskprotsessor;
  • 128Mb RAM mälu
  • 600 Mb vaba kõvakettamälu
• Audio- ja videokõnede jaoks on tarvilik vähemalt 1GHz keskprotsessor, 256 Mb RAM mälu ja veebikaamera (kui videokõnesid pole vaja, siis viimane pole kohustuslik).[allikas]

Täiendav info Skype'i Win98SE/ME-s kasutamisel on siin.


Windows 2000
Suurversiooni järgmine variant, mis töötab vähemalt Windows 2000-s või uuemas, on Skype 4.2.0.187. Tõmmata saab antud versiooni sellelt aadressilt:

download.skype.com/msi/SkypeSetup_4.2.0.187.msi
2011.a. novembrist aadress ei tööta, nii et järgmine peatuspaik on oldversion.com

Skype'i MSI installeritega on lood sellised, et erinevalt SkypeSetup.exe-st ta nii automaatne pole ja seega tuleb kõigepealt vana Skype'i versioon Windowsis Add/Remove Programs appleti kaudu nö. käsitsi maha installida.

Süsteeminõuded arvutile Skype 4.2 jaoks (allikas):
  • Windows 2000 puhul vaja videokõnede jaoks tõmmata ja installida DirectX 9.0 lisakomponent
  • Vähemalt 1 GHz keskprotsessor;
  • vähemalt 256 megabaiti RAM-mälu;
  • Kõige muu juures soovitan vähemalt 600 megabaiti vaba kõvakettaruumi (gigabait oleks parem).
  • Kõrgekvaliteetsete videokõnede jaoks on tarvis vähemalt kahetuumalist keskprotsessorit, 512 Mb või rohkem RAM-mälu ning eraldi videokaarti (mis pole integreeritud videoadapter).
Muu Skype 4.2 abiinfo on Skype'i kodulehel saadaval siin.


Skype 5.5
See põhiversioon toetab Windows xp-d või uuemat.

Vanemate suurversioonide seadistustes tuleb välja lülitada automaatne uuendamine, mis on sellistes ka võimalik. Skype 5/5.5 jne versioonides automaatset uuendamist välja lülitada ei saa :/.

No comments: