Saturday, November 5, 2016

Postimees ja vana Android

See on (algselt kiirena kirjutatud) täiendus varasemale postitusele, mis kritiseeris Postimees Online (edaspidi PMO) uue mobiiliversiooni kasutatavust, kus peamiseid kriitikanooli sai sisu liigtihe automaatne uuestilaadimine.
Üldse, kui sinu hallata on suure levikuga veebileht, siis üks suuremaid vigu on [kogu] lehekülje sisu automaatne uuestilaadimine, sest kasutaja pole seda ise soovinud, ning mobiiliseadmetes kulutab see akut.
Antud blogipostitus on mõeldud kõigile neile inimestele, kelle mobiiliseade (telefon või tahvelarvuti) on varustatud Android 2.3 "Gingerbread" opsüsteemiga, mida pole võimalik uuendada, ning mille vaikimisi lehitseja on liiga vana ja aegunud, et oleks võimalik Postimehe veebilehelt mugavalt uudiseid lugeda. Või üldse.

Ehkki seesinase fookus on Postimehe koduleht, võimaldavad allpool pakutud lahendused laiemalt külastada teisigi kaasaegseid Interneti-lehekülgi, mis Androidi (2.3 ja vanemate) vaikimisi lehitsejas ei näita või pole enam toetatud.

Juhised nõuavad mõnetist tehnika-alast oskust, kuid leian, et instruktsioonides ei tohiks midagi väga keerulist olla.


Probleemid:
* Android 2.3 on vana ja Postimehe enda äpp võib-olla näitab, võib-olla mitte, aga tegemist on äpiümbrisega (wrapperiga), mis põhimõtteliselt näitab Postimehe kodulehte sisseehitatud vaikimisi veebimootoriga. Postimehe äppi pole tegelikult vaja.
* Android 2.3-s vaikimisi lehitseja on liiga vana, et kogu seda sisu adekvaatselt näidata, sest selle lehitseja umbes viis aastat vana veebimootor on lootusetult aegunud.

Mida teha:
* Tõmmata peale Firefox Androidile.
ARMv7l protsessoriarhitektuuril käiatava Android 2.3 jaoks on kõige uuem Firefoxi versioon 47.0; selle eestikeelse variandi saab tõmmata Mozilla FTP lehelt või Google Play Poest.

Mozilla enam ei arenda Android 2.3 jaoks Firefox-i, nii et Google Play Poes võib Firefox olla vabalt märgitud kui ühildumatu. Siis tuleb tõmmata Firefoxi APK-installer eraldi Mozilla FTP-lehelt ja enne selle installimist lubada ajutiseks Androidi seadetes kolmandatest allikatest installimise võimalus ehk mitte-Marketist/Play Poest.

Asja parem külg on see, et vanale mobiili-opsüsteemile siiski on saadaval modernne lehitseja, millega saab vaadata kaasaegseid veebilehti.
* Et PMO mobiiliversiooni sisu laeb liiga tihti, tuleb kasutada PMO töölaua-versiooni. Viimases töötab siis ka artiklite kommentaaride hindamise funktsioon. Ehkki Firefoxi äpi-menüüst on võimalik valida "Töölaua-versioon", tekib ikkagi kaks probleemi:
** PMO lehtede jaoks tuleb Firefoxi töölaua-vaadet valida menüüst iga kord peale Firefoxi käivitamist või peale lehitsejas uue vahekaardi avamist.
** Teiseks on PMO töölaua-versiooni küljendus mõeldud töölauale, aga kunagi töötas see väga ilusti mobiiliversioonina. Vaadet on võimalik näppudega suurendada. Need liigutused on tüütud ja ajakulukad.

Lahendused:
1. Oletades, et sinu Firefoxi versioon on 47.0 (nagu üleval kirjas, Android 2.3-le kõige hiljutisem), jäta allolev vahele ja mine edasi järgmisele punktile.
Kui sa oma Firefoxi versiooni ei tea, otsi see üles: Lähed Firefoxis about: lehele, kus see kribukirjas näha on. Jäta see versioon meelde; tähtis on see kujul 47.0 (täisarv-punkt-null).

Ise kasutan Firefoxil põhinevat IseCat lehitsejat; Android 2.3-le on IceCat-i uusim versioon 38.8.0.
2. Edasi tuleb minna aadressiriba kaudu lehele about:config — seal on kõik Firefoxi tähtsamad seaded, mis on käsitsi seatavad;
1.1 puutuda seal suurt pluss-märki ja kirjutada nimelahtrisse

general.useragent.override.postimees.ee

1.2 Puutuda nuppu "tõeväärtus", vali "string"
1.3 "Sisesta string" lahtris lisa järgmine user-agent string (lehitseja versioon, mille lehitseja saadab seatud leheküljele, antud juhul postimees.ee) —

Mozilla/5.0 (X11; Linux armv7l; rv:47.0) Gecko/47.0 Firefox 47.0

Kui telefonis on Android 2.2, või kui telefonis ka on Android 2.3, aga protsessoriarhitektuur ARMv6, siis nende jaoks on uusim Firefox hoopis versioon 31.3.0esr. Siis peaks kasutajastring olema selline:

Mozilla/5.0 (X11; Linux armv6; rv:31.0) Gecko/31.0 Firefox 31.0

1.4 Olles sobiva kasutajastringi sisestanud, vajuta nupule "Loo".
Antud string kehtib ainult Firefox 47.0 kohta. Kui sinu Firefoxi versioon on erinev, peaksid lisama selle, mis sul on.

Kogu see tegevus seab postimees.ee domeenile töölaua-põhise lehitsejastringi (i.k. user-agent string) nii, et Postimehe koduleht saadab Firefoxi-mobiililehitsejale töölaua-versiooni.

Ülal väljatoodud kasutajastringis tähendab näiteks X11 Unix-põhiste opsüsteemide graafilist keskkonda, Linux tähistab opsüsteemi nime (sh samanimelist kernelit, mis on Androidis sees), armv7l mobiiliseadme keskprotsessori tüüpi, rv: ja Gecko tähistavad Gecko veebimootori (mida kasutavad Firefox, IceCat jt lehitsejad) versiooni, selle järel lehitseja enda nimi (siin vastavalt Firefox) ja versioon.
3. Aga see pole veel kõik, sest Postimehe töölaua-versioon mobiilis ju päris korralikult ei näita, sest pisikesel ekraanil on töölauaversioon liiga lai, tekst liiga väike, ning tuleks liiga palju suurendada.

Et vähemalt enda jaoks probleemi kiiresti lahendada, tegin järgmist:

Installisin Firefoxile laienduse nimega Stylish. Sellega on võimalik muuta lehitsejas näidatavate lehekülgede välimust läbi mobiiliseadmesse tõmmatud kasutajastiilide (i.k. userstyles).
Stylish laiendus töötab nii, et lehitseja tõmbab mõne lehekülje kasutaja seadmesse ja seejärel rakendab Stylish leheküljele seatud kasutajastiilis oleva küljenduse. Lehekülje originaalvälimus jääb lähtekohas ikka samaks, st. kogu see välimuse muutmise protsess toimub ainult kasutaja seadmes, kui kasutaja on mõnele lehekülje mugavama kasutamise tarvis tõmmanud kasutajastiili.
Edasi veetsin selle aasta kevadel mitu ööd ja päeva uurides töölaua-Firefoxi arendajatööriistade abil Postimehe lähtekoodi ja kirjutasin oma stiililehe, et nö tagasi saada mobiilide jaoks mõeldud klassikaline välimus.

Et kõik teisedki inimesed saaksid seda stiililehte kasutada, panin kasutajastiili üles GitHubi:

https://github.com/juneyourtech/GM_PM/raw/master/PM_mobile_classic.css

1. Kopeerida ülalolev aadress.
2. Firefoxis minna läbi Lisade lehekülje Stylish alamlehele: Menüü [> Veel >] Lisad > Stylish;
3. Vajuta "Halda stiile" nupule;
4. Vajuta nupule "Install from URLs", aseta tekstiväljale ülalolev kopeeritud aadress. Vajuta Sobib/OK, kirjuta lisaks stiili nimi.
5. Postimehe töölaua-versioon peaks sestpeale olema nähtav mobiilidele sobilikul kujul.
6. Edaspidi tuleks eelistada Postimehe www-aadressi kujul www.postimees.ee

Ei garanteeri, et see kasutajastiil töötab kõigi peamiste Postimehe alamlehtedega (eriti Ilmajaam).

Reklaame see kasutajastiil otseselt ei blokeeri, kuid üldiselt olen lähtunud sellest, et Firefoxile Androidil on peale installitud skripte blokeeriv NoScript Anywhere laiendus, milles on antud postituse teemat silmas pidades lubatud peamiselt postimees.ee ja pmo.ee domeenid.
Tavalisest reklaamiblokeerijast, nagu Adblock Plus vms., on NoScript mitu korda efektiivsem ja vähem ressursinõudlik; leheküljed laevad kiiremini, ning selles oleva valge nimekirja abil on lubatud ainult need domeenid/võrgulehed, mida vaja.

Inimestele läheb korda telefoni või tahvelarvuti akutarve. Skriptide blokeerimine lehitsejas säästab nii aega, akut, ning mobiil-Interneti kasutajatel ka raha.
Läbides kõik need sammud ongi võimalik Android 2.3 opsüsteemis saada endale võimalus normaalselt lugeda Postimehe uudiseid ja hinnata artiklite kommentaare.


Veidi ajaloost:

Valmistehtud stiililehe esialgne tulemus oli rahuldav, kuid alguses ei olnud mul veel õiget lahendust, mille abil olnuks võimalik PMO töölauaversiooni probleemivabalt kätte saada, isegi kui teatud olukordades paistis disain töötavat.

Hiliskevadel või suvel tõmbasin eksperimenteerimise käigus peale Firefoxil põhineva GNU IceCat lehitseja, millel pooljuhuslikult avastasin kasutajastringi muutmise võimaluse, ning ka selle, et erinevat kasutajastringi on võimalik seadistada erinevatele saitidele.

Sügisel avastasin lõpuks, et ka Firefox toetab sama funktsionaalsust; lihtsalt on see about:config lehel iseenesest mitteeksisteeriv ja user-agent string tuleb ise lisada.

No comments:

Post a Comment